Anasayfa / Nedir / Poşe Yumurta Nedir
poşe yumurta
poşe yumurta

Poşe Yumurta Nedir

Poşe yumurta nedir ?

Poşe tekniği bir çeşit haşlama yöntemidir. çılbır hazırlarken kullanılan yumurtanın yanı sıra somon benzer biçimde ateşte pişince ağırlaşan beyaz etli yağlı balıklar, tavuk göğsü ve dağılma ihtimali olan meyve/sebze gibi yiyeceklerin pişirilmesi için kullanılır.

Poşe için derince bir tencereye su konur. Suyun miktarı, içerisine atılacak yiyeceğin yarısına kadar suya gömülecek şekilde daha doğrusu üzerini birkaç parmak kadar aşacak kadar olmalıdır. Yiyeceğin türüne nazaran pişerken dağılmaması için suya kaynamaya başlamadan önce birazcık tuz, sirke, limon suyu veya şarap eklenmesi gerekebilir. Tenceredeki su ağzı kapalı olarak harlı alevde bir taşım kaynatılır. Su kaynadıktan sonrasında, poşe işlemine geçilmeden önce ateşin kesinlikle iyice kısılması yani tıngırdatma seviyesinin bile altında olması icap eder.

Sarımsak, defne yaprağı vb benzer biçimde lezzet artırıcı aromatik ilaveler var ise, bunlar da pişirilecek yiyecek tencereye konmadan önce suya eklenmelidir. Tuz ve sirke unutulup son anda eklenirse suyun tekrardan kaynatılması ve ateşin hemen sonra azaltılması gerekir.

Poşe edilecek yiyeceğin dağılmaması için sıcak suya olabildiğince kısa mesafede bırakılması icap eder. Aksi şekilde yüksekten bırakılan yiyecek suda dalgalanmalara sebep olur ve poşe edilen yiyeceğin görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple yumurta gibi dağılma ihtimali olan gıdalar ayrı bir kaba veya kepçeye aktarılıp olabildiğince yakın mesafeden sıcak suya bırakılır.

Poşe edilen yemek suya bırakıldıktan sonrasında tencerenin kapağı kapalı tutulur. Böylece hem suyun sıcaklığı, hem de tava içindeki buharla yiyecek pişirilir. Zira poşe yönteminde pişirme süreleri çok kısadır

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Uber Taksi Nedir? Uber Taksi Nasıl Kullanılır?
Sonraki nager sendromu nedir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir