Anasayfa / Nedir / Projeksiyon Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?
Projeksiyon
Projeksiyon

Projeksiyon Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Projeksiyon lar beyaz bir perdeden ve sürgülü mekanizmadan oluşan düzleme imajnün ışık vasıtasıyla aktarılmasını ifade eder. Uzaktan kumanda yardımıyla çalışrı. Aletin içerisinde lamba bulunur ve bilgisayara bağlanarak sinyaller vesilesiyle medya oynatıcsıcaklıkndaki görüntü perdeye yansır.

Ilk olarak ışık kaynağından çıkmakta ve ışık yoğunluğu ayarlanabilir olmaktadır. Renk ayrıştırmasını cihaz kendiliğinden yapacaktır. Bu birbirinden ayrılan renkler birleştirici olan tüpte toplanır ve görüntü net bir hale gelir. Oluşan görüntü ise lens aracılığıyla perdeye aktarılır.

Projeksiyonların kullanım alanları
Okul, yazıhane, konferans salonları gibi çok çeşitli alanlarda kullanım alanı gören projeksiyon sistemi farklı sektörlerde kullanım alanı bulur. Projeksiyonların kullanım alanları incelendiğinde kullanım yerine göre farklı ek özellikler barındırdığı görülür. Kısa ve uzun mesafeli projeksiyon sistemleri farklılık gösterir. Okullarda kısa mesafeli sistemler kullanılırken geniş alana haiz konferans salonlarında daha uzun mesafeli projeksiyonlar kullanılmakla beraber mesafe yükseldikçe perde boyutu da artar. Akıllı tahta durağan ayarlı projeksiyonlara sahipken şov salonlarında ayarlanabilir lensli projeksiyon sistemleri tercih edilmektedir. Bununla beraber perdelerin sınıflandırması ancak mekanizmalarına bağlı olmamakta yüzeylerine nazaran de sınıflandırılabilmektedir. Yüksek optik değere haiz projeksiyonlar daha kaliteli bir görünüm sağlanması gereken alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda biroldukça alanda motorlu projeksiyon perdeleri olarak malum yüksek kontrastlı ve cam tozlu perde özelliklerine haiz projeksiyon sistemleri kullanılır durumdadır.

Projeksiyonların çeşitleri nedir?
Projeksiyonlar farklı amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanır. Satış pazarlama departmanından öğrenim seminerlerinde kullanılan biroldukca çeşidi bulunur. Cihazların standardını anlamada çözünürlükten daha çok ışık akışına bakılmalıdır. Yüksek kontrastlı projeksiyon iki özelliği birden sağlamakta ve günümüz sinema sistemlerinde üç boyutlu filmler için de kullanılır. Kumandalı olup konforu sunan sistemler de mevcuttur. Projeksiyon çeşitleri arasında usb aracılığıyla direkt başlatılabilen ve yüksek dâhili hafızaya haiz olanlar da vardır. Cihazın ebatları ve kalitesi fiyatlarda değişime niçin olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Halı Saha Nasıl Yapılır
Sonraki Ataşe Nedir, Kime Ateşe Denir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir