Anasayfa / Nedir / Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?
Şansöyle
Şansöyle

Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?

şansölye kelimesi tarihten bu yana başta roma imparatorluğu, sonrasında imparatorluğun mirasını yaşatan milletlerce devam ettirilen bir makamdır. Bu makam, geçmişte geniş yetkilere sahipken, günümüzde demokrasinin gelişmesiyle birlikte eskisi kadar olmasa da tesirini sürdürmeye devam etmektedir.

şansölye makamını günümüzde en faal kullanan devletler almanya ve avusturya’dır. Bugün başbakan olarak nitelendirebileceğimiz bu makam, her iki ülkenin yönetiminde hisse sahibi olsa da aralarında yetki bakımından farklar vardır. Almanya’da şansölye ünvanına haiz şahıs bununla birlikte hükümet başkanıdır ve bakanları seçme yetkisi olduğu gibi hükümet politikasını çizmekte de önemli hisse sahibidir.

Yetkilerini göz önünde bulundurduğumuzda hükümetteki en güçlü kişidir; sadece protokolde devlet başkanı ve parlamento başkanından sonrasında gelir. Almanya şansölyesi federal meclis tarafından seçildiği şeklinde salt çoğunluğun sağlanması durumunda da görevine son verilebilir. Doğal olarak bu durumun gerçekleşebilmesi için öncelikle göreve gelecek şansölyenin oy çokluğuyla seçilmesi icap eder.

Avusturya’da ise vaziyet birazcık daha değişikdır. Almanya şansölyesi ile kıyaslandığında yetkileri birazcık daha sınırlandırılmıştır. şöyle ki; burada şansölyenin hükümet politikasını atama yetkisi yoktur. Yasaya gore hükümetin öteki görevlileri ile denk statüdedir. Devlet başkanına bakanların görevden katılımıyla alakalı teklif sunabilir.

Ek olarak şansölyenin ataması her ne kadar başkanın kendi kararı olsa da demokrasinin önemli bir parçası olan meclisin kararı da bu hususta etkilidir. Ama bunun için meclisten herhangi bir tasdik alınması gerekmez. Almanya’da ise şansölye federal hükümet içerisinde bulunmuş olduğu makama seçimle gelen tek kişidir. şansölye olacak kişi belli olduktan sonrasında yemin töreni ile beraber resmen görevine adım atar.

şuan almanya şansölyesi angela merkel’dir. Werner faymann ise avusturya cumhuriyeti’nin şansölyesi olarak vazife yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki Tay-Sachs Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir