Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Hayvancılık / Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
yerli sigir irklari - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
yerli-sigir-irklari

Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri

YERLİ SIĞIR IRKLARI

1002178 1279107532654 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri

yerli-sigir-irklari
sığır türleri,türkiyede hayvancılık,türkiyede hayvan türleri

Türkiyedeki hayvan türleri ile ilgili bu yazımızı okumanızı şiddettle tavsiye ediyorum. Bildiğiniz üzere hayvancılık ülkemizde özellikle doğu kesimlerinde oldukça fazladır Bu nedenle bizde bu konu hakkında siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek amacıyla Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan ırkları hakkında detaylı bir makale yazdık

keyifli okumalar dileriz.

Yerli Kara:
Adı gibi kendi de karadır. Orta Anadolu’ya yayılmıştır. Alçak boyludur ama bedeni uzun yapılıdır. Boynuzları kısadır, öne doğrudur. Ufak, kara tırnaklıdır. Memeleri ve meme başları ufaktır. Memeler tüyle örtülü olabilir. Et verimi düşüktür. Süt verimi azdır. İyi besi tutmaz. Son derece dayanıklıdır

69 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Doğu Anadolu Kırmızısı:
Yaşadığı bölgeden ve renginden dolayı bu adı almış:Doğu Anadolu’da yayılmıştır. Rengi açık kırmızıdan kestane rengine kadar değişir. Boynuzları kısadır, öne doğrudur. Bedeni ve göğsü dar yapılıdır. Doğu Anadolu’nun sert iklimine uymuş bir hayvandır. Geç gelişen bir ırktır. Yediğimiz etler çoğunlukla bu hayvanın etleridir. Ufak yapılı bir hayvandır ama iyi besi tutar.

1003604 1319704055929 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Boz Irk:
Daha çok Ege ve Marmara bölgelerinde yaygındır. Açık renklidir. Gümüş rengi denilebilir. Bazıları koyu kül rengine doğru koyulaşmıştır. Boğaları koyu renklidir, gözlerinin etrafında siyah bir halka vardır. Oldukça iri yapılıdırlar. Meme, boynuz uçları ve tırnakları koyu renklidir. Boynuzları öne doğrudur. En önemli özelliği, sağlam vücut yapısı ve çok iyi besi tutmasıdır.

Boz ırk
Boz ırk

Güney Anadolu Kırmızısı:
Güney Anadolu’da yerleşmiştir. Açık sarı ile koyu kırmızı arasında renkler taşır. Tarçın rengi olanlar çoktur. Yüksek boylu, uzun bacaklıdır. Eni boyu birbirine denk olduğundan kare şeklinde bir görüntü verir. Kısa vücudu nedeniyle sallantılı bir yürüyüşü vardır. Sıcak bir ortamda yetişmiştir. Erken gelişen bir hayvandır. Yüksek süt verimi ile tanınır. Sağım yapılırken buzağısının yanında bulunmasını ister. İlk buzağısını 3 yaşında verir. Sağım süresi 210 gün kadardır. İyi bakım şartlarında sahiplerini memnun eden yüksek süt verimlerine ulaşır.

YÖRESEL SIĞIR IRKLARI
Bunlar daha dar alanlarda ve az sayıda olan ırklardır. Belli bir sınırın dışına taşmamışlardır.

h6 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Kırım Sığırı:
Kırım Bölgesinden geldiler. Kırmızının tonlarını taşırlar. İri yapılıdırlar. İyi bakım ve beslenme ile 1500 kg süt verebilirler

Kırım Sığırı
Kırım Sığırı

Zavot Sığırı:
Kars yöresine Kafkasya’dan geldiler, Simental ve İsviçre Esmeri ile melezleme ile elde edildiler. Süt verimi 1500 kg. kadardır. Besi tutma özelliği Doğu Anadolu Kırmızısından daha iyidir.

zavot sığırı
zavot sığırı

Maraş Sığırı:
Maraş bölgesinin ufak yapılı, kırmızı renkli sığırıdır. Yerli Kara ırkının Güney Anadolu Kırmızısı ile veya Doğu Anadolu Kırmızısı ırkı ile melezlemesiyle elde edilmiştir. Süt verimi Yerli Karadan daha yüksektir.

BAŞLICA KÜLTÜR IRKLARI

h4 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Holstein:
Avrupa’nın çeşitli yörelerinde özel olarak yetiştirilmiş hayvanlardır. Türkiye’ye getirilerek ülkemiz şartlarına uygun olarak burada yetiştirilmişlerdir.

111037 beamer 6yr - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Holstein Friesian:
Marmara ve Ege bölgelerinde üretildiler. Sonradan Akdeniz bölgesinde de yaygınlaştılar. Çok kolay tanınabilir. Çünkü bedeni siyah ve beyaz parçaların birleşmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdırlar. Amerika’dan gelenlerin süt yönü kuvvetlidir.

Hollanda’dan gelenler de var. Bunlarında et yönü kuvvetlidir. Memeleri büyük ve yumuşaktır. Serin iklimi olan yerlerde bu hayvanlar daha verimli olurlar. Hele bakım ve besleme iyi olursa, çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir.

Az verimli yerli ırklarımız Holstein ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim elde edilmektedir.

Yurt dışından getirilen Holştayn ineklerinden ülkemiz şartlarında ortalama 4000-7000 kg süt verimi elde edildiğini, çok iyi bakım ve besleme şartlarında bazı ineklerin 12000-13000 kg. süt verimine ulaştığını biliyor musunuz?

jersey %C4%B1rk%C4%B1 inek - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Jersey:
Anavatanları İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey adası olup, Türkiye’ye Amerika’dan getirildiler. Karadeniz bölgemize yerleştiler. Ufak, sevimli, hassas yapılı hayvanlardır. Renk açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişir. Genellikle geyik rengi hakimdir. Yediği yemi en yüksek oranda süte çevirir. Sütü çok yağlıdır. Yumuşak davranışlar karşısında sakin ve iyi huyludur. Sert davranıştan hoşlanmazlar. Sıcak havalardan etkilenmezler. Et verimi düşüktür. Yerli ırklarla melezlemeden çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Yavruları cılız ve zayıf olduğu için iyi bakım ister.

Yerli bir ırk ineği Jersey boğayla melezlemede süt veriminin yüzde 60 artabileceğini görülmüştür.

Holstein Jersey Sığırı
Holstein Jersey Sığırı

Jersey türü sığırlar Mera Hayvancılığı için en uygun sığır türlerindendir.

Esmer (Montafon):
Anavatanı İsviçre’dir. Aslında Esmer ırk olmasına karşılık Montafon adıyla bilinmektedir.Türkiye’de boz ırk sığırlarla yapılan melezlemelerle Karacabey Montafonu geliştirilmiştir. Bugün bu ırktaki hayvanlar Türk Esmeri denecek kadar ülkemize ait olmuştur. Rengi gümüş renginden koyu esmere kadar değişir. Sırtta açık renk bir çizgi bulunur. Burun ucu, boynuz ucu, kuyruk ucu siyahtır. Çok iri gövdelidirler. Hem süt verimi, hem et verimi çok yüksektir. Besi tutma özelliği en üstün ırklardandır. Türkiye’nin her yerine yayılmıştır. Her iklime ve her bölgeye kolayca uyar.

Abbey Chase Advert 1 - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Simmental:
Aslen İsviçrelidir. Alaca renklidir. Gövdeyi kaplayan derinin sarı-beyaz veya kırmızı beyaz parçalardan alacası vardır. Baş beyaz olup, sarı veya kırmızı beneklidir. Tırnakları ve bedeni sağlamdır. Çok iri yapılıdır, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı geniştir. Besi hayvanı olarak çok elverişlidir. Çabuk besi alır, et verimi yüksektir.

Simmental sığırı
Simmental sığırı

Brangus:
Amerikalıların yetiştirdiği siyah tüylü, boynuzsuz sığırlardır. Uzun bacaklı, derin ve geniş gövdelidir. Düveleri erken boğaya gelir. Buzağıları ufak doğar ama hızla gelişir, kocaman gövdeli hayvanlar olur. Çok lezzetli eti vardır. Et randımanı çok yüksektir.

Charolais - Türkiyede Hayvancılık ve Türkiyedeki Hayvan Türleri
Charolais:
Fransa’nın Charolais bölgesinde geliştirilen bu hayvanlar iri hayvanlardır. Kılları krem rengindedir. Canlı ağırlık ergin dişilerde 800 kg, ergin erkeklerde 1000 kg civarındadır. Bu ırk et üretimi için yetiştirilir. Buzağılar doğduklarında 40-50 kg’dır. Buzağılar kısa sürede gelişirler. Etleri oldukça lezzetlidir. Besiye alınan sığırlarda et randımanı çok yüksektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Kimlerden Uzak durulması gerekir Kötü insan türleri nelerdir?
Sonraki Badem yağı sakal ve bıyık çıkarır mı

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

Influencer Pazarlaması için ilk Türkçe Kaynak Raflarda!

Merakla Beklenen  ‘Dijital Çağın Mesleği: Nasıl Influencer Olunur?’ Kitabı Yayınlandı! “Oyun oynayarak para kazanıyorlar,  Fashion …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir