Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede İş İmkanları / Türkiye de yapılacak işler
türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Türkiye de yapılacak işler

Türkiye de yapılacak işler Girişimci sayısına bakıldığı vakit türkiye’nin dünyanın geri kalanına göre çok iyi durumda olmasına rağmen girişim sayısı ise yeterli değil. Gerek risk alınmasından korkulması gerekte yeni fikirlere kapalı olan girişimciler sebebiyle dünyada çok tutan fakat türkiye’de olmayan denenmemiş ve yapılmamış sadece para kazanmıştırran birfazlaca iş fikirleri var. Bu iş fikirlerine bütün sermayenizi yatırmanızı doğal ki önermiyoruz ancak girişimciler risk almayı sevmeli ve sermayesinin yüzde 5-10 gibi sayılarını devamlı farklı ve ilginç fikirlere yöneltmeli. Bugün dünyanın biroldukça sürpriz zengini böyle fikirler ile ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de olmayan ve denenmemiş biroldukca iş fikri batı ülkelerinde ise ciddi hasılatlar sağlıyor. Bu iş fikirlerinin bir bölümünı sizler için derledik…

Türkiye de yapılacak işler den de biri;

Düzenli siparişler

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Herkesin tertipli olarak sipariş ettiği bazı ürünler vardır. örneğin her 2 haftada bir yeni parfüm yada ayda bir yeni çorap şeklinde. ABD ve ingiltere’de birfazlaca bu şekilde şirket kurulmuş durumda. Bu şirketlere tertipli olarak siparişlerde bulunabiliyorsunuz. örneğin şirkete her ayın 17’nci gününde 1 adet çorap göndermesini isteyebiliyorsunuz. Ek olarak siparişinizi şekillendirme şansınız da var, örneğin siyah ve beyaz çorap tek gönderin benzer biçimde gibi çeşitli seçenekleriniz oluyor. Bu fikri Amerika’de en aktif olarak yapan şirket olan bespokepost şuanda 100 bin aboneye ulaşmış durumda. şirketin şimdiden 8 milyon dolar daha yatırım almayı başardı.

Türkiye de yapılacak işlerden de bir diğeri ise;

Aksesuar kutusu

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Dünyanın her yerinde önemli problemler içinde yer alıyor. örneğin bir büro masasında şarj kablosu, kulaklık, akıllı saat, powerbank ve daha biroldukca teknolojik aksesuar yer alabiliyor. Bu ürünler kalabalığa yol açtığı şeklinde taşınmalarda da sık sık kayboluyor veya onlar için özel bir çanta cebi ayarlamak zorunda kalabiliyoruz. Amerika’de bunu fark eden bento stack adlı şirket bir aksesuar kutusu buluş etti. ürün şimdiden özellikle apple kullanıcılarından yoğun istek alıyor.

Akilli güvenlik kamerasi

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Almanya’da güvenlik firması buddyguard, yeni akıllı güvenlik kamerası flare için 20 melek yatırımcıdan yardımcı almayı başardı. şirketin ortaya çıkardığı yeni ürün kısaca evin bütün noktalarını görmek için tasarlanmasının yanında ses ve yüz tanıma teknolojisine sahip. Kısaca günün 24 saati aleni olan ürün ev sahiplerini ve akrabalarınızı yüzden ve sesten tanıyor. Farklı ses ve yüzleri ise idraklayarak ev sahiplerine android ve ios platformlarındaki uygulamaları aracılığıyla 7/24 anında uyarmada bulunuyor. ürün şuanda akıllı evlerde kullanılmak üzere satış patlaması yaşadı.

Yeni isi ve bina yalitimi fikirleri

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Bina yalitimi

Türkiye de yapılacak işler arasında Ortalama sıcaklıkları çok düşük olan ve bundan dolayı çok iyi ısı yalıtımlı binalara sahip olan norveç ve isveç’te bu iş için üniversitede bölümler bile var. Bu bölümlerde çıkan fikirler sırası ile dünyanın biroldukca ülkesinde patentli olarak işletmelere dönüşüyor. Isı ve bina yalıtımları artık çağın gerekliliği ve türkiye’de de yavaş yavaş kanundaki yerini almaya başladı. Isveç ve norveç’te bulunan şirketler ile temasa geçerek ısı ve bina yalıtımı konusunda bırakın türkiye’yi biroldukça ülkede denenmemiş iş fırsatları bulabilirsiniz.

Oyun motoru üretimi

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Oyun motoru

Türkiye de yapılacak işler arasında Dünyada oyun sektörü hakkında muhtemelen fikriniz bile olmayabilir. Türkiye cumhuriyeti kalkınma bakanlığı verilerine nazaran dünyada 100 milyar doları aşkın bir oyun sektörü var. Türkiye ise bu sektörden nerede ise hiç hisse alamıyor. Hele hele oyun motoru üretimi konusunda türkiye’de hiç çalışma yok. Bu arada bu sektöre gireceklere bir müjdemiz var. Kalkınma bakanlığı sektöre gireceklere bağışlama veriyor. Bu iş fikrinin türkiye’de olmaması önünde mani büyük ölçüde böylelikle kaldırılabilir. Kalkınma bakanlığı’nın teşvik programları için +(90) 312 294 50 00 numaralı telefondan malumat alabilirsiniz.

Nanoteknoloji

türkiye olmayan iş fikirleri
türkiye olmayan iş fikirleri

Türkiye de yapılacak işler arasında Nano teknoloji mevzusunda türkiye’de evet çalışmalar mevcut. Ancak bu sektör çok geniş. Yalnızca bir ürünün nano teknolojisi geliştirilmiyor. Hemen hemen aklınıza gelebilecek her ürün ve sektör için dünyada nano teknoloji çalışmaları mevcut. Bu mevzuda Amerika’deki üniversite ve şirketlerin çalışmalarına yoğunluk verebilirsiniz. Halihazırda nano teknoloji için 1.300’e yapın patent alınmış durumda. Bu da sektörün ne kadar hızla yetiştiğinü gösteriyor. 22’nci yüzyıl ne olursa olsun nano teknoloji yılı olacak. Hatta daha önce de olabilir…

Akilli robotlar

akıllı-robot
akıllı-robot

Akilli robot

Akıllı robotları medyada kesinlikle duymuşsunuzdur. Ancak akıllı robot sektörü için türkiye’de 1-2 şirket haricinde ilgilenen kimse yok. Bu şirketler de bu sektöre ticari olarak önem göstermiyor. Akıllı robot sektörüne yatırım yapmak kısa vadede gelir sağlamayabileceği için şirketlerin ilgisini çekmiyor. Sadece vizyon sahibi bir ar-ge ile akıllı robot sektörünü yakalamak ve bu sektörde hızlı büyüme sağlamak kesinlikle denenmesi ihtiyaç duyulan farklı bir iş fikri. Dünyada özellikle ABD, çin ve japonya sektörün öncüleri arasında yer alıyor.

Hard discount marketler

türkiyede olmayan iş fikileri
türkiyede olmayan iş fikileri

Türkiye de yapılacak işler arasında Ucuz ve erişebilir market zincirleri halihazırda türkiye’de 5 şirketin elinde bulunuyor. Sadece dünyada o denli popüler ve iş kütlesi yüksek olan sektör olması nedeniyle 3-4 milyonluk ülkelerde bile sektörde onlarca oyuncu bulunuyor. 80 milyon insana ev sahipliği yapan türkiye’de bu sektör için mutlaka yeni oyunculara ihtiyaç var. Ucuz ve erişebilir market zinciri kurmak için ilk etapta 3-4 şube bile ehil. Yaklaşık sektöre giriş maliyeti ise 1 milyon liranın üzerinde.

Yeni kişisel bakim üretimi fikirleri

türkiyede olmayan iş fikileri
türkiyede olmayan iş fikileri

Türkiye de yapılacak işler arasında kozmetik ve şahsi bakım üretimi şirketleri çoğu zaman avrupa’dan aldıkları ürünlerin üzerine kendi markalarını koymaktan başka bir şey yapmıyor. 21’ncü çağın en hızlı büyüyen 5 sektörü arasında yer alan kişisel bakım sektöründe inanılmaz bir üretim potansiyeli var. Türkiye’de yapılmamış bir iş arıyorsanız şayet biçimülü belli ürünleri üretmek yerine sektörün öncü ülkesi fransa’daki şirketler şeklinde ar-ge bölümü ile yeni ürünler keşfetmeye çalışmalısınız. Sektörün ortalama kar marjının yüzde 60’a vardığını belirtelim.

Sosyal medya yatirimlari

türkiyede olmayan iş fikileri
türkiyede olmayan iş fikileri

Sosyal medya

Türkiye de yapılacak işler arasında Sosyal medya pazarı hakkında ek bir bilgiye ihtiyacınız bulunduğunu düşünmüyoruz. Ancak bu sektörün halen türkiye’de yeterli yatırımı almadığı konusunda hemfikir olmalıyız. Türkiye’deki toplumsal medya yatırımcıları yalnızca batı trendlerine ayak uydurmak dışında herhangi ciddi bir girişim başlatmadı ve halen de başlatmış değil. 4 milyar insana yalnızca bir ekrandan ulaşabiliyor olma fikrinin halen türkiye’deki dev gibi şirketler tarafından lüzumlu önemi görmediğini fark etmek tam anlamıyla büyük bir hayal kırıklığı. Toplumsal medya yatırımları yapan şirketlerin kısa müddette hayaller ötesi başarı hikayeleri oluşturduğunu belirtelim. Ciddi bir inceleme ve planlama sürecinin peşinden bu sektöre yatırım yapılmasını mutlaka öneri ediyoruz.

şoförsüz otomobil

türkiyede olmayan iş fikileri
türkiyede olmayan iş fikileri

Türkiye de yapılacak işler arasında

şoförsüz araba

Sürücüsüz araba sektörü bütün dünyanın ilgisini çeken bir konu olmasına rağmen, türkiye’de şoförlü otomobil sektörü 🙂 bile çok kötü durumda. Bu sektör için türkiye ortadoğu’da merkez üssü olabilecek kadar güçlü olmasına rağmen özel sektörlerin bu konuda herhangi bir çalışması yok.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Önceki Arı Çeşitleri-Arı Türleri-Kafkas-Carniola-Suriye-Anadolu-Siyah Bal Arısı
Sonraki Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

Influencer Pazarlaması için ilk Türkçe Kaynak Raflarda!

Merakla Beklenen  ‘Dijital Çağın Mesleği: Nasıl Influencer Olunur?’ Kitabı Yayınlandı! “Oyun oynayarak para kazanıyorlar,  Fashion …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir