Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Hayvancılık / Türkiyede Besi Hayvancılığı ve Ahır Hayvancılığı
ahır Hayvancılığı
ahır Hayvancılığı

Türkiyede Besi Hayvancılığı ve Ahır Hayvancılığı

Türkiye de Ahır Hayvancılığı, Besi Hayvancılığı,Kümes hayvancılığı,kültür balıkçılığı,ipek böcekçiliği gibi bir çok alanda hayvancılık yapılmaktadır.

 

Hayvancılık

Türkiyede ekonomik değer taşıyan hayvanların üretimi,beslenmesi ve pazarlanması gibi işlerin tümüne hayvancılık denir.

Mera hayvancılığı

Doğal otlaklarda meydana getirilen hayvancılıktır. Et ve süt verimi ahır hayvancılğı’na göre düşüktür. Yağmurun çok fazla olduğu zamanlarda otlakların çoğalmasına bağlı olarak et ve süt üretimi oldukça fazlalaşır. ülkemizde doğu anadolu, iç anadolu, karadeniz ve güneydoğu anadolu bölgelerinde yaygındır.

Besi ve ahır hayvancılığı

Islah edilmiş yada iyi cins ithal hayvanlarla ahırlarda meydana getirilen hayvancılıktır. çağdaş usullerle yapıldığı için et ve süt verimi daha fazladır.

ahır Hayvancılığı
ahır Hayvancılığı

Otlakların azalmasından sonrasında ahır hayvancılığının gerekliliği artmıştır. Türkiye de besi hayvancılığı ve ahır hayvancılığı büyük baş hayvanlarla yapılır. Ege, marmara, iç anadolu bölgelerinde yaygındır. Ek olarak şeker fabrikalarının etrafında da ahır hayvancılığı gelişmiştir.

Türkiye’de hayvan varlığı ve coğrafi dağılışı

Küçükbaş hayvancılık

Koyun: ülkemizde en çok beslenen küçükbaş hayvandır. Iç anadolu ile şark anadolu bölgelerindeki koyun sayısı ülke genelinin yarısına yakındır.

Güneydoğu anadolu, iç ege ve cenup marmara çevresinde de beslenmektedir. Karadeniz ve akdeniz kıyılarında çok azdır. Türkiye’de, kıvırcık, dağlıç, karaman, merinos ve sakız benzer biçimde çeşitli ırklara ait koyunlar bulunur.

Keçi: koyuna gore daha dayanıklı olan, engebeli arazilerde yayılabilen ve süt üretimi iyi olan küçükbaş hayvan türüdür. Kıl keçisi ve tiftik keçisi gibi türleri vardır.

Büyükbaş hayvancılık

Sığır: ülkemizin genelinde organik şartlar büyükbaş hayvancılığına çok elverişli değildir. Bundan dolayı, büyükbaş hayvancılığı, küçükbaş hayvancılığı kadar yaygın değildir.

Ama, et ve süt veriminin daha fazla olmasından dolayı, son yıllarda daha fazla tercih edilmeye adım atmıştır. özellikle marmara, ege ve iç anadolu benzer biçimde bölgelerimizde modern ahır hayvancılığı giderek

Büyükbaş hayvancılık
Büyükbaş hayvancılık

artmaktadır.

Türkiye’de sığır yetiştiriciliği en çok, erzurum – kars bölümü ile şark karadeniz bölümü’nde yaygındır. Buralarda yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar gelişir. Bunun sonucunda da sığır yetiştiriciliği kolaylaşır.

Manda: akarsu veya bataklık kenarlarında beslenir. Suyu çok seven bir hayvandır. Sütü yağlı olduğundan kaymak yapımında kullanılır.

Türkiye’de daha fazla karadeniz bölgesi’nde beslenir. Sayıları gittikçe azalmaktadır. 1994 de 305 bine düşmüştür.

Türlerine göre Türkiye’deki hayvan varlığı (1992)

Kümes hayvancılığı

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıktan sonrasında, hayvancılığımızın en önemli uğraş alanlarındandır. özellikle son

kümes hayvancılığı
kümes hayvancılığı

yıllarda, kent nüfusunun artması ve sağlığa daha yararlı olmasından dolayı beyaz et tüketimi artmış ve kümes hayvancılığında çok büyük gelişmeler olmuştur. Kümes hayvancılığı en fazla marmara bölgesi’nde yapılır. Kümes hayvancılığı Ege ve iç Anadolu bölgesinde çok fazla yaygındır.

Arıcılık

ülkemiz, iklim ve bitki çeşitliliğinin fazla olmasından dolayı arıcılığa son aşama elverişlidir. Ege bölgesinde bulunan muğla ilimizde izmir,manisa ve aydın illerinde , akdeniz bölgesi’ndeki antalya ve mersin illeri ile erzurum, kars, hakkâri, ordu, rize ve elazığ çevresinde arıcılık oldukça gelişmiştir.

Ipek böcekçiliği

Dut yaprakları ile beslenir. Ifrazladığı sıvının katılaşması ile ipek telleri doğar. İpek böcekçiliği en fazla güney marmarada bulunan bursa ilinde , gemlik, balıkesir ve bilecik çevresinde yapılır.

Balıkçılık

Deniz balıkçılığı: ülkemizdeki su ürünlerinin büyük bir kısmı (% 90) denizlerden elde edilmektedir. Denizlerden sağlanan balık üretiminin
% 67’si karadeniz, % 11’ini marmara, % 13’ünü ege, % 9’unu akdeniz karşılar.

Tatlı su balıkçılığı

bu balıkçılık akarsularda tatlı su göllerinde ve barajlarda yapılır. Eğirdir, beykent, ulubat, iznik, sapanca, çıldır gölleri tatlı balıkçılığına elverişli göllerdir ve bu göllerde tatlı su balıkçılığı yapılırken, tuz gölü, burdur, acıgöl ve van gölü’nün akarsu ağızları haricinde balık üretimi yapılamaz. Son yıllarda keban, karakaya, seyhan, hirfanlı, Mustafa Kemal Atatürk benzer biçimde baraj göllerinde balık üretim çalışmaları başlamıştır.

Kültür balıkçılığı

son zamanlar da Türkiye de temiz akarsular da, özel yapılmış havuzlar da kültür balıkçılığı yapılmaktadır ve çoğunlukla alabalık yetişir.

Ormancılık

Türkiye, sıcaklık ve yağış koşulları bakımından ormanın yetişmesine genel olarak elverişlidir. Iç anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki bazı alanlar hariç, ülkemizin % 70’lik kısmının orman olması icap eder. Fakat, bugün bu nispet % 26 civarındadır. Bu vaziyet ormanlarımızın büyük bir kısmının yok edildiğini göstermektedir.

Türkiye’de ormanların coğrafi dağılışı (%)

Karadeniz bölgesi ……………………………………25

Akdeniz bölgesi ………………………………………24

Ege bölgesi ……………………………………………17

Marmara bölgesi …………………………………….13

Doğu anadolu bölgesi ………………………………11

Iç anadolu bölgesi ……………………………………7

G. şark anadolu bölgesi …………………………….3

Türkiye de ormanların % 79’u kıyı bölgelerimiz dedir, % 21’i ise iç bölgelerimiz dedir. Iç bölgelerimiz deki orman azlığının nedeni ise, sıcaklıkların ve yağışların yetersiz olmasından kaynaklıdır.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Önceki Vazelin Nedir? Nerede Kullanılır? Vazelin Faydaları Nelerdir?
Sonraki Erkeklerde sertleşme sorunu nedir nasıl tedavi edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir