Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Tarım / Türkiyede Yetişen Elma Çeşitleri Nelerdir
elma çeşitleri
elma çeşitleri

Türkiyede Yetişen Elma Çeşitleri Nelerdir

Türkiyede yetişen elma çeşitleri;

Türkiyede hemen hemen her mevsimde kolayca bulunabilen ve sevilerek tüketilen bir meyve olan elmanın en az 1000 çeşidi olduğu söylenmektedir. Elmanın ilk ortaya çıkışı şimal anadolu’da, cenup kafkaslar, rusya’nın güneybatsıcaklıkndaki yerler ve orta asya civarında olduğu tahmin edilmektedir.

ülkemizde de bol miktarda yetişen elma çeşitleri, çoğu zaman kırmızı, yeşil, sarı olarak ayrılmakta ancak elma çeşitlerinin hepsi tek tek bilinmemektedir. Bu elma çeşitlerinin hepsini bahsetmek olası olmadığı için çok bilinen türlerine değinmek yerinde olacaktır.

Amasya elması: kış aylarında çok sık bulunan amasya elma çeşidini Türkiye de tüm illerde bulmak mümkün olmaktadır. çoğunlukla

elma çeşitleri
elma çeşitleri

misket elması olarak anılan bu amasya elması, orta irilikte olup kalın bir sap kısmına sahiptir. Yapışkan bir kabuk yapısına haiz olan amasya elmasının rengi yeşil ve kırmızı karışımından oluşmaktadır. Ince kabuklu yapıya haizdir. Amasya elması çok tatlı bir elmadır sulu ve güzel kokuludur. Ortalama ağırlığı 90 gr olan elmanın, amasya vadisinde yetiştiği ve burada boğazca havasının elmaya ayrı bir tat verdiği söylenmektedir.

Amasya elması iki çeşitten oluşur bunlardan biri misket elma diğeri ise kabak elmadır. Minik olanına misket denirken daha efsunk aşılı olan türüne kabak elması denilmektedir. Amasya elmasının en önemli özelliği ağaçlarının geç meyve vermesi, 8-10 yıldan önce meyve vermemesidir.

Demir elması: yuvarlak konik şekilde olan bu elma türü, kışlık olmakla birlikte iri bir yapıya haizdir. Demir elması genellikle gevrektir , kokusuzdur ve mayhoştur bu demir elması daha ince bir kabuğa sahiptir. Kabuğunun rengi yeşildir ve üzerinde koyu kırmızı çizgileri ve seyrek benekleri bulunmaktadır. çekirdekleri uzun, dolgun ve ufaktır. Demir elmasının ağırlığı yaklaşık olarak 125 gramdır.

elma çeşitleri
elma çeşitleri

Starking delicious elması: orta irilikte, daha yuvarlak ve konik şekilde kışın olan bir elma çeşididir. Rengi parlak sarı rengi daha fazla olmakla birlikte sarı-kırmızı renkten oluşan seyrek noktalı desenlidir. Yumuşak bir eti olan starking delicious elması, tatlı, sulu bununla

birlikte da güzel kokuludur. Bu elmanın ortalama ağırlığı ise 208 gram olarak bilinmektedir.

Golden delicious elması: orta efsunklükte olan bu elma çeşidi konik biçimde ve kışlık bir elmadır. Sapı oldukça uzun olan golden delicious elmasının kabuğu sarı-yeşil renktedir. Soluk ve seyrek benekli bir imajsü olan elmanın, eti sıkı ve suludur. Hem de hafif mayhoş bir tadı, hoş bir kokusu vardır. Elmanın ortalama ağırlığı 136 gram olarak belirtilmektedir.

Jonathan elması: iri yapıda silindirik ve konik biçimde olan bu elmanın kabuğu kırmızı renkte ve muntazam bir yapıdadır. Sulu ve tatlı olan elmanın eti aleni sarı renktedir.

Hüryemez elması: kışlık bir meyvedir. Kabuk rengi sarı-yeşil karışımından oluşurken kahverengi benekleri bulunmaktadır. çok sulu ve çok mayhoş olan hüryemez elmasının eti gevrektir. çekirdekleri çok dolgun olan bu elma çeşidinin yaklaşık ağırlığı 300 gram olarak belirtilmektedir.

elma çeşitleri
elma çeşitleri

Granny smith elması: kışlık bir meyve olan bu elma çeşidinin kabuk rengi hem koyu bununla beraber aleni yeşil olabilmektedir. Mayhoş bir tadı bulanan granny smith elması suludur. Sert yapıda olan elmanın 1 sene boyunca soğuk hava deposunda saklanabilme özelliği bulunmaktadır. Yüksek lif ve potasyum nispetına sahipken bununla birlikte bir antioksidan özelliği göstermektedir. Yaklaşık ağırlığının 186 gram olduğu belirtilmektedir.

Bea burn elması: elma ağacı daha çok zayıfdır, tadı ise mayhoştur ayrıca çok hoş bir kokuya haizdir.

Red chief elması: meyveleri genellikle iri veya orta büyüklükte olmaktadır. genelde ağırlıkları 235 gram olmaktadır ve sulu bir elma türü olduğu bilinmektedir.

Jerseymac elması: Jerseymac elma türü genelde geniş bir yapıya sahiptir ve şişkindir.

elma çeşitleri
elma çeşitleri

Jonogored elması: asitli bir yapısı vardır. Sulu ve tatlı bir elma çeşididir. Rengi nefes kırmızı-turuncu olup daha çok güneş alan bölgelerde çoğunlukla kırmızı rengi almaktadır. Yuvarlak ve iri meyveleri bulunmaktadır.

Mondial gala elması: Bu meyvenin ağacı daha yayvan ve kuvvetli bir yapıya sahiptir. Eti krem renginde olan bu elma çeşidi oldukça verimlidir.

Fuji elması: iri yapılı, tatlı ve sulu bir meyvedir. Kabuk rengi sarıya çalan bu elma türünün üzerinde portakal kırmızısı desenler yer verilmiştir. Kötü özelliği ise geç olgunlaşmasıdır.

Santana elması: fazla iri ve sulu bir elma çeşididir.

Türkiye’de yetişen elma çeşitleri: amasya, arapkızı (afyon), brea burn (eskikent), fuji (afyon, eskişehir), gala (afyon), golden (afyon), goldstar, granny smith, gümüşhane (afyon, gümüşhane), hanna, rayka, redchief, roma güzeli (afyon, amasya), starking, yuvarlak, topaz, minik yuvarlak.

En fazlaca elma üreten ülkeler arasında 27 milyon 507 bin ton ile çin halk cumhuriyeti birinci sırada yer almıştır. Onu takip eden diğer ülkeler ABD birleşik devletleri, iran, türkiye, rusya, italya, hindistan, fransa, şili, arjantin’dir. Elma, ülkemizde de iyi gelir elde eden meyveler içinde yer almaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Kral Midas Kimdir Hangi Efsaneleri vardır
Sonraki Bloom Taksonomisi Nedir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir