Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Tarım / Türkiyede Yetişen tarım ürünleri nelerdir?
tarim-urunleri-nelerdir
tarim-urunleri-nelerdir

Türkiyede Yetişen tarım ürünleri nelerdir?

Ülkemizde yetiştirilen tarım ürünleri ,tarım ürünleri nelerdir,tarımdan haber,türkiye tarım haritası gibi soruların cevabını bulabileceğiniz makalemize başlıyoruz. Ülkemiz tam anlamı ile bir tarım ülkesidir ve ülkemizin tüm illerinde ve ilçelerinde binlerce tarım ürünü yetiştirilebilmektedir.

devletin bu yöndeki destekleri oldukça yüksektir. devletin tarıma katkı sağlayacak projelerinden en büyüklerinden birtanesi hibe krediler projesidir.

yetiştirmek istediğiniz bir ürünle başvuru yapıyorsunuz ve o ürün sizin toprağınızda yetiştirilebilirmi diye gelip incelemeler yapılıyor bu yapılan incelemeler sonrasında çıkan sonuca göre ya sizin seçtiğiniz ürün yada araştıran heyetin size sunacağı ürünlerden birini seçerek yetiştiriciliğe başlıyorsunuz en yüksek verimi alabileceğiniz ürünü yetiştirmek mantıklı olsa gerek:)

tarım ürünleri nelerdir örnekler  vereceğim bu yazımda da sizlere türkiyede tarım ürünleri nelerdir ve nerede yetişir  sorusunu soracağız ve cevabınıda sizlere veriyor olacağım

ilimizde yetişen tarım ürünleri nelerdir?  ülkemizde yetiştirilen tarım ürünleri? tarım ürünleri nasıl yetiştirilir?

gibi sorulara cevap bulacağınız yazımıza aşağıda bulabilirsiniz.

Buğday: en çok yetişen ziraat ürünüdür. Filizlenme ve olgunlaşma süresince kuru havaya ihtiyaç olduğu için, karadeniz bölgesi ve doğu anadolu bölgesinin yüksek bölgeleri hariç her yerde buğday ziraatı yapılabilir. Buğday ziraatı en fazlaca iç anadolu bölgesinde yapılır.

marmara-bölgesi-tarım
marmara-bölgesi-tarım

Arpa: buğdaydan sonra ülkemizde ikin üretilen tarım ürünüdür. Buğdayın yetiştiği her bölgede arpa tarımı yapılır.
Arpa üretimi daha çok ülkemizin iç kesimlerinde üretilir. Arpalar hayvan yemi ve bira sanayisinde kullanılır.
çavdar ve yulaf: tahıllar grubundan olan çavdar ve yulaflar hem hayvanlara yem olarak bununla beraber bisküvi yapımında kullanılır. çavdar ve yulafın üretim miktarı diğer tahıllara gore daha azdır. çavdarlar ve yulaflar soğuğa dayanıklıdır ve yüksek kesimlerde daha fazla yetiştirilir.
Mısır: ekim alanlarının sulu olması gereken bir tarım ürünüdür. Mısır üretimi karadeniz ve marmara bölgelerinde naturel olarak, diğer bölgelerde ise sulama ile yetiştirilmektedir. Daha çok yağ sanayisinde kullanılır. Yağ elde edilmeye başlandıktan sonrasında tarımı akdeniz bölgesinde hızla gelişmiştir. Bugün mısır üretimimizin yarısına yakını akdeniz bölgesinden elde edilir.
Pirinç (çeltik): bol suya ihtiyaç duyan bu tahıl türü çoğu zaman su içerisinde yetişir. Başta meriç havzası olmak üzere bafra, çarşamba ovaları, çukurova’nın alt kesimleri, amik ovası, tosya ovası ve gap ile birlikte güneydoğu anadolu bölgesinde üretimi yapılmakta

tekiradağ-tarim-urunleri
tekiradağ-tarim-urunleri

dır.

Baklagiller
Nohut: ilk ulaşma döneminde yağış ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir. Yurdumuz iklim şartları genel anlamda nohut ziraatına elverişlidir. En fazla tarımı iç anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölgemizi akdeniz ve ege bölgeleri takip etmektedir.
Fasulye: yurdumuzda sulama olan her yerde ziraatı yapılabilir. üretimde en efsunk paya haiz bölgemiz iç anadolu bölgesidir.
Mercimek: kuraklığa dayanıklı olduğu için en fazlaca ziraatı g. Doğu anadolu bölgesinde gelişmiştir. Mercimek üretimimizin uçurumıdan fazlası bu bölgeden karşılanır. Ikinci olarak iç anadolu bölgesinde de mercimek tarımı yapılır.

Sanayi Tarımı

Tütün: sigara, puro ve kimya sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Yetiştirilen tütünler kurutularak işlenir. Ege bölgesi, karadeniz bölgesi, marmara bölgesinde devlet testünde yetiştirilir.
şeker pancarı: türkiye’de 1926 yılında uşak’da kurulan şeker fabrikaları ile beraber şeker üretimi adım atmıştır.
şeker pancarı tarladan söküldükten sonrasında kısa bir müddet sonra işlenmesi gerektiğinden tarımı fabrikalar çevresinde yapılır. üretimde 1. Iç anadolu bölgesidir.
Pamuk: türkiye’de pamuk üretimi en fazlaca güneydoğu anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölgeyi kıyı ege, akdeniz ve doğu anadolu yerleri takip etmektedir. Pamuktan elde edilmiş lif, tohum ve küspe, sanayi faaliyetlerinde de kullanılır.
çay: bol yağış isteyen tarım ürünüdür. Belli bir bölgede yetişir. Doğu karadeniz’de rize şehri başta olmak üzere trabzon, giresun ve artvin’de çay üretimi yapılmaktadır.
Haşhaş: doğu karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Sadece uyuşturucu elde edildiği için üretimi devlet kontrolündedir. Bugün başta afyon olmak üzere kütahya uşak denizli burdur isparta konya çevresinde ziraatı yapılır. Gıda sanayisinde ve tıpta narkoz imalında kullanılır.

Keten ve kenevir: keten tropikal iklim bölgelerinde yetişmektedir. Ketenin liflerinden kumaş ve kot bezi yapılırken, tohumundan ise boya sanayisinde kullanılan bezir yağı elde edilir.. Türkiye’de keten ve kenevir üretimi en fazlaca batı karadeniz’de sinop, kastamonu, zonguldak çevresi ve marmara’nın kocaeli ilinde üretilmektedir. Kenevir bitkisi uyuşturucu imalında kullanıldığı için üretimi devlet izni ile üretilmektedir.

Yağ Tarımı

Ayçiçeği: doğu karadeniz kıyıları hariç tüm bölgelerimizde sulama ile ziraatı yapılır. üretimde marmara bölgesi, karadeniz bölgesi, iç anadolu bölgesidir. Son yıllarda akdeniz ve ege bölgelerinde tarımı hızla büyüme göstermektedir.

endüstriyel tarım ürünleri
endüstriyel tarım ürünleri

Zeytin: akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Meyvesi sofralık zeytin ve yağ olarak kullanılır. Türkiye’de, ege bölgesinde yetiştirilenler daha çok yağlı zeytin üretimi olurken, marmara’da yetiştirilenler ise sofralık zeytin olarak üretilmektedir. Türkiye’de en çok zeytin üretimi ege bölgesinde yapılmaktadır. Cenup marmara, akdeniz kıyıları, ve kilis çevresi de zeytin üretiminin yaygın olduğu yerlerdir.

Soya fasulyesi: yağ üretiminde, kuru ve yaş sebze olarak kullanılmaktadır. Soya fasulyesinin yetişme süresi kısa olduğundan çukurova, antalya ovası ve ege kıyılarında ziraat ürünü olarak yetiştirilmektedir.
Yer fıstığı: yağ üretiminde ve çerez olarak tüketilir. Türkiye’de yer fıstığı üretiminin %90’ı akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Osmaniye ve adana yer fıstığı üretiminde öne çıkan şehirlerdedir.
Susam: sıcak iklimde yetişir. Yurdumuzda başta güney doğu anadolu bölgesi olmak üzere akdeniz ve ege bölgelerinde ziraatı yapılır. Yağ elde edilir.

Meyve Tarımı

Turunçgiller: diğer bir adı narenciye olan mandalina, portakal, greyfurt, limon ve turunçtan oluşur. En fazlaca akdeniz bölgesi kıyı kesiminde yetişir. Mersin, adana, antalya ve hatay’da üretimi oldukca fazladır. Ege kıyıları ve şark karadeniz ise öteki üretim bölgeleridir.
üzüm: üzümün çeşidi kadar kullanım alanları da geniştir. Sofralık, meyve suyu, şaraplık, pekmezlik, pestil ve sirke olarak kullanımı yaygındır. Ek olarak kurutularak kuru yemiş şeklinde de tüketilir. Türkiye’de başta ege kıyıları olmak üzere iç anadolu’da nevkent ve çevresi ile güneydoğu anadolu’da gaziantep yöresindeki üretimi yoğundur.
Elma: karasal iklim bölgelerinde yetişen meyve türüdür. Türkiye’de en fazla iç anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. şehir birtakımnda ise niğde, nevkent ve konya’daki üretimi fazladır. Orta karadeniz’de amasya şehri ön plana çıkar.
Muz: tropikal iklim bitkisidir. Yurdumuzda akdeniz kıyılarında ziraatı yapılabilmektedir. Bugün ziraatı daha çok alanya – anamur arasında gelişmiştir.
Kayısı: türkiye’de doğu anadolu bölgesi ile şark karadeniz bölgesinin yüksek kesimleri hariç her bölgede yetişir.
En fazla ziraatı d.Anadolu bölgesinde malatya-elazığ çevresinde gelişmiştir.

Sebze Tarımı

Bir çok bölgemizde yörenin özelliklerine gore sebze türleri yetişmektedir. Yurdumuzda sebze yetiştiriciliği en çok akdeniz bölgesinde gelişmiştir. Bu bölgeyi ege ve marmara bölgeleri takip eder. Sebze ziraatı seracılık faaliyetleri ile akdeniz ve ege bölgelerinde tüm yıl yapılabilmektedir.
Meydana getirilen sebze tarımının arasında, domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık, taze fasulye, bamya, patates ve lahana benzer biçimde ürünler yetiştirilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Güneş yanığına ne iyi gelir? güneş yanığı nasıl geçer?
Sonraki 15 Temmuz Şehitleri ile İlgili Kompozisyon

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir