Anasayfa / Nedir / Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
uçtan uca şifreleme
uçtan uca şifreleme

Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Anlık mesajlaşma uygulamalarının sayıları ve kullanım alanları gün geçtikçe artıyor. Peki, bu uygulamalar ne kadar güvenli? Acaba mesajlarımızı, fotoğraflarımızı başka kişilerle paylaşıyor mu diye bir sual hepimizin aklını kurcalamıyor değil ?

Uçtan uca şifreleme nedir?
Gönderdiğiniz mesajlar, şayet ki uygulamanın servisini sağlayan sunucusunda depolanıyorsa 3. şahıslarla paylaşılması olası. Mesajlarınız gönderilirken şifrelenmeden gönderiliyorsa örneğin internet servis sağlayıcınız veyahut ağınızda bulunan kötü niyetli kişiler tarafından erişilebilmesi imkânsız değildir.

Uçtan uca şifreleme ne işe yarıyor?
Işte tam bu aşamada ortaya uçtan uca şifreleme çıkıyor. Yapılan yazılı mesajlaşmaların gönderici ve alıcı dışında imajlenmesini engelliyor. Yapılan araştırmalarda ise çoğunluğun düşüncesi 3.şahısların erişebildiği istikametünde. Aslına bakarsak pek de öyle olmadığı aşikar. Sms gibi çok kolay erişilebilir kontakt vasıtalarıyla kıyaslandığında son aşama emin. Ayrıca belirtmek isteriz ki uçtan uca şifrelemenin günümüz şartlarında çözülebilmesi pek de mümkün değil. Bizler tabii ki önleminizi almanızı öneriyoruz.

Peki, bu mesajlar nasıl ele geçiriliyor?
Virüs içeren makalelımlarla cihazınıza erişilebiliyor. Telefonlarınıza virüs içeren makalelımları yüklemek için ios için jailbreak, android için ise rooting denilen makalelımlar denetlenmediği için virüslere karşı ciddi tehditler oluşturabiliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Ataşe Nedir, Kime Ateşe Denir?
Sonraki Etkili Bir Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir