Anasayfa / Bilim / Uydu ile nasıl iletişim kurulur ve uydu haberleşme teknikleri nelerdir
uydu haberleşme
uydu haberleşme

Uydu ile nasıl iletişim kurulur ve uydu haberleşme teknikleri nelerdir

Uydu haberleşme sistemleri uzay görevlerinin tamamı için hayli önemli. çünkü yeryüzü ile uzay aracı arasındaki bilgi alışverişi bu sistemlerle sağlanıyor. özellikle insansız uzay görevlerinde uzay aracının takip edilebilmesi ve herhangi bir sorunun ortaya çıkması durumunda probleminin çözülebilmesi için bu sistemler yaşamsal öneme sahiptir. Sorunsuz şekilde çalışan iletişim sistemleri olmaksızın bir uzay görevinin başarıyla sürdürülmesi olası değildir.

Uzay görevlerinde kullanılan uydu haberleşme sistemleri çok uzak mesafelerden, çok fazla verinin transfer edilmesine imkân sağlıyor. örneğin yaklaşık 40 senedir görevlerine geçindiren voyager uzay araçlarının dünya’ya olan uzaklıkları 16-20 milyar kilometre, doğrusu dünya ile güneş arasındaki mesafenin 100 katından fazla.

Uzay araçlarıyla iletişim radyo dalgaları kullanılarak sağlanıyor. Her Uzay aracında radyo dalgalarını alan ve radyo dalgaları yayan sistemler bulunuyor. Uzay vasıtaları tarafınca gönderilen sinyaller ise dünya üzerindeki çok büyük antenler tarafından algılanıyor. Uzay aracı ile iletişimin kesintisiz olarak sürdürülebilmesi için antenlerin konumu dikkatli bir halde seçiliyor. örneğin nasa’nın insanlı ve insansız tüm Uzay araçları ile yazışma kurmak amacıyla kullandığı deep space network (dsn) sisteminde yer edinen üç istasyonun 360 derecelik görüş açısı elde eden yerleşimi sayesinde uzay vasıtaları istasyonların minimum biriyle yazışma halinde kalabiliyor.

Sadece aktarma edilen veri miktarındaki olağanüstü artış iletişim sistemlerinde yeni teknolojilerin kullanılmasını gerektiriyor. Bu amaçla son yıllarda lazer ışınlarının kullanıldığı iletişim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Akdeniz Beslenme Modeli Nedir Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır
Sonraki Güneşin yapısı ve özellikleri kısaca

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir