Anasayfa / Nedir / Validatör nedir, nasıl kullanılır?
Validatör nedir
Validatör nedir

Validatör nedir, nasıl kullanılır?

Validatör nedir

Tarihsel bazda validation‘un geçmişi.

Ilk orjinal versiyonu, nick kew tarafınca webthing şirketi için makalelmıştır. Hemen sonra webthing şirketi bu sistemi bütün kullanıcıların faydalanması için valet.Webthing.Com adresinde duyurmuş ve site valet isminda kolay bir arayüz ile kullanıcıların hizmetine sunmuştur.

Site valet, webmaster ve web makalelım geliştiricilerini için kurulmuş olan ilk online vasıtatır. 1996 da online olarak hizmete başlayan bu servis, 1997 senesinde htmlhelp.Com üzerine taşınmıştır. 2000′li yıllarda, validation‘un şuanki halini almasında en önemli unsur kuşkusuz nick kew‘dir. Sql database sistemi ile çalışan bu makalelımın hayata geçmesi ile validation‘un webmasterlar ve internet geliştiricileri için artık yaşamsal bir önemi söz konusudur.

Neden?

çevrenizde gördüğünüz birfazlaca web sitesi, çeşitli kişiler tarafından, çeşitli programlar ile beraber kodlanır. Web dünyasının hızla geliştiğini göz önünde bulunduracak olursak validation‘un ne kadar hayati önem taşıdığını şu şekilde izah edebiliriz. Web siteleri için alt yapı ve tasarım ne kadar önemli ise, iyi bir sitenin minimum yanlışlar ile yapılmasıda bir o denli önemlidir. önceleri sadece html siteler ve kolay kurmacamlar ile beraber siteler oluşturulurken artık, ajax ile güçlendirilmiş, php, asp tabanlı ve görsel olarak mükemmel web siteleri yapmak mümkün. Değişmeyen tek şey sitede ki mevcut hataların kontrolünü yapmak ve onları düzeltmek. Peki benim sitemde bir sürü hata var niçin bunu düzeltmeliyim? Diye sorabilirsiniz, bunun cevabını ise şu şekilde verelim; günümüzde sitelerin alt yapısı ve kurmacamı hariç öteki önemli unsur arama motoru optimizasyonu kısaca seo.

Diyelim ki sitenizin hedef keywordü “hosting” ve google aramalarında 3. Sırada çıkıyorsunuz, sizin bir üstünüzdeki sitede mevcut html validation hataları söz konusu fakat buna rağmen sizin üst sıranızda, sizlerin de sitenizde validation yanlışları varsa bunları düzeltip seo açısından sitenizin üstündeki siteyi geçmeniz için çok büyük bir ismim atmış oluyorsunuz. Kısacası arama motorları en kaliteli, en iyi ve en sorunsuz içeriğe sahip siteleri birazcık daha önemsiyor.

Profesyonellik validationdan geçiyor.

önceleri internet explorer validation konusunu pek önemsemez ve sitelerin valid html olması bu kadar tartışılmaz idi, firefox‘un piyasaya girmesi ile beraber firefox birfazlaca valid hatayı gördü ve bu vaziyet mevcut düzeni ilginç bir biçimde etkiledi. Insanoğlu sitelerini yaparken veya ücretli bir şekilde yapmış oldurırken yalnızca sistemin alt yapsıcaklıkna ve kurmacamına dikkat eder, aldıkları hizmetin kalitesini buna bakılırsa değerlendirirlerdi. Sadece artık yazılım ve tasarım mevzusunda uzmanlaşmış olan kişiler, sitelerini valid html olarak düzenledi ve mevcut rekabete bir kulvar daha katılmış oldu.

Sitemdeki yanlışları iyi mi bulabilir, nasıl düzeltebilirim?

öncelikle, http://validator.W3.Org/ adresine giriyorsunuz, şayet siteniz online olarak yayına başlamış ise, sadece validate by url seçeneğini seçmeniz yeterli, şayet siteniz tasarım aşamasında ve local olarak imajleniyor ise, validate by file upload seçeneğinden sitenizin dosyalarını validator’a okutabilir ve sitenizde hata olup olmadığına bakabilirsiniz.

örneğin bir tecrübe etme tecrübe edelim ve nasıl çözüleceğini gösterelim. Http://validator.W3.Org/ adresine validate by url seçeneğini seçerek arama kısmına, http://www.Daha.Net/ makaleyoruz. Firmamızın sitesinde şuan için 46 tane valid hata laf konusu. Result şu demek oluyor ki sonuç bölümünda sistem bize şu şekilde bir uyarı veriyor; result:46 errors, 6 warning(s) kısaca 46 hata mevcut ve 6 tane de uyarı söz konusu. Peki bu uyarı ve yanlışları nasıl imajleyeceğim? Jump to:validation output kısmına tıklayarak bütün yanlışları imajlemeyi sağlayabilirsiniz.

Mesela “line 73, column 206: attribute “onload” exists, but can not be used for this element.” bu şekilde bir hata başlığı ile karşılaşmış olduğunızda, sitenizin 73′ncü satır ve 206′ncı sütununda bir hata söz konusu ve sebebi de bu element için onload olarak …” border=”0″ alt=”live help” onload=“statusimageslivehelp[statusimageslivehel bu veriyi kullanamamız kısacasıbu onlad=” kısmı bu element ile ahenksiz ve bu nedenle valid hatası söz konusu. Bu hataları çok basit bir halde giderebilir ek olarak kod bilginizi geliştirebilir hemde yeni birşeyler öğrenmiş ve ergonomik kazanmış oluyorsunuz.

Validation css yanlışları

Validation yanlışları sadece html yanlışlar değildir, bu yanlışlar ayrıca sitenizin css dosyalarında da çıkabilmekte. örneğin yazdığınız bir css kodunu kapatmadığınızda veya yanlış birşey eklediğinizde gözle görülür bir sıkıntı oluşmasada sitenizde, bunu validator’da kontrol edebilir ve hemen css hatalarınızı giderebilirsiniz. Css hatalarını test etmek için şu adımları takip etmekte fayda var, validate by url olarak +http://siteadi.Com/style.Css”>siteadi.Com/style.Css olarak css dosyanızı okutabilirsiniz yada yine yukarıdaki şekilde file upload seçeneğini seçerek css dosyanızı upload edebilir ve hangi hataların olup olmadığını görerek düzenlemeye başlayabilirsiniz.
Son olarak, validation’un ne yararları var ve ne için düzeltilmelidir ondan bahsedelim. Daha önce belirttiğimiz benzer biçimde valid bir site valid olmayan bir siteden seo açısından bir ismim öndedir. Bunun dışında, ustalaşmış gözle siteniz irdelendiğinde şayet valid ise yine diğer sitelere göre bir adım önde olacaktır. Sitem doğru ve hatasız çalışıyor diye düşünüyor ve valid hatalardan haberiniz yok ise mutlaka validator’a girmeli ve sitenizi kontrol etmelisiniz.

Validator vasıtaları

Sitenizin devamlı valid olup olmadığını kontrol etmeniz açısından sitenize çeşitli uygulamalar eklemeniz olası bunu da yine http://www.W3.Org/qa/tools/ bu adrese girerek yapmanız mümkün. Girmiş olduğunuz adreste karşınıza 3 çeşit valid test geliyor, bunlar imlaızda da söz ettiğimiz markup validator şu demek oluyor ki html validator, link checker (hyper bağlantıları test edebilirsiniz bu adresten) ve css validator bu bölümdende sitenizin css yanlışlarını test edebilirsiniz. Unutmadan ekleyelim, validator’un css testünü sağlayan sistem mozilla firefox’un kendisidir bundan dolayı validator kullanıcılarına mozilla firefox önerir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Microsoft’un Minecraft’ı Apple TV’de desteği sona erdi
Sonraki for ne demek

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir