Anasayfa / Yaşam / Sağlık / Vazelin Nedir? Nerede Kullanılır? Vazelin Faydaları Nelerdir?
vazelin nedir
vazelin nedir

Vazelin Nedir? Nerede Kullanılır? Vazelin Faydaları Nelerdir?

Vazelin nedir?
Hayatımınızın birçok yerinde vazelin kullanmışızdır. Bu yazımızda sizlere vazelinin kullanım alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Vazelinin Ingilizce yazılışı “petroleum jelly” şeklindedir. Vazelinler ham petrolden üretilirler vazelin bir yağdır. Ortaya çıkasıda Petrol madeninde çalışan işçiler yaralarına ve kuruyan ciltlerine kullandıkları ve işe yaradığını gören Robert Chesebrough’un dikkatini çekerrr ve dünyada ilk defa üretimine başlar

Rivayete bakılırsa vazelinin babası sayılabiliecek kişi Chesebrough ölene dek her gün bir kaşık vazelin yemiş ve 96 yaşına kadar yaşamıştır. Ancak vazelini yemek olarak tüketmek oldukça zararlıdır ve mutlaka önerilmemektedir. Kozmetik alanda cilt bakımı için kullanılan ürün hem de ayakkabı bakımında ve hatta bitlerden kurtulmak için bile kullanılmaktadır.

Vazelinin çok geniş bir kullanım alanına sahiptir, vazelinin içerisinde petrol maddesi olduğundan dolayı ilk zamanlar insanlarda tepki yaratsa da sağlığa bir zararı olmadığı dermatologlar tarafından onaylanmıştır. Günümüzde neredeyse her yerde vazelin bulunabilmektedir.

Vazelinin faydaları nelerdir

küçük yaralar ya da yanıkları iyileştirir

Ciltte bulunan küçük yaralar yahut yanıklar üzerine biraz vazelin sürmek varsa kanamayı durdurup cildi nemli ve elastik tutar. Tabii kullanılan vazelinin tamamen pak olduğu için emin olun aksi şekilde mikrop kapabilirsiniz.

yüzünüzü, ellerinizi veya vücudunuzu nemlendirir

Duş sonrası yüz ve vücut losyonu olarak kullanabilirsiniz, nemlendirici özelliği yardımıyla cildi rahatlatır. Kurumuş dudaklara yahut nezle sonrası kuruyup yara olan burunlar için de idealdir. çatlak topuklarınız veya çok kurumuş nasırlaşmış elleriniz var ise, önce sıcak suda yumuşatıp hemen sonra vazelin uygulayın.

çorap ya da eldiven takıp bir süre bekledikten sonra çıkarırsanız, sorunlu bölgelerin yumuşacık bulunduğunu göreceksiniz.

vazelin
vazelin

kedi-köpek patilerinde kullanılır

Bizim cildimizin tahriş olması gibi ara sıra kedi ya da köpeklerin de patilerinin altı aşınabilir ya da çatlayabilir, böyle durumlarda nemli bir bez ile temizleyip kurulanmış patilere vazelin yürütmek hayvan arkadaşlarımızı rahatlatacaktır. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey ise kedi yada köpeğin vazelini yalamasını engellemek.

bebeklerde pişik için kullanılır

Bebeklerde bez kullanımı ve rutubet yüzünden oluşan pişik problemi için, bebeğinizi yıyitik kuruladıktan sonra pişik olan bölgelere biraz sürüp sonra bezlemek, bebeğinizin cildi ve nem arasında bir bariyer oluşturarak pişik oluşumunu engeller. şayet geçindiren ve çözülmeyen bir pişik söz konusuysa doktora gitmeniz tavsiye edilir.

göz makyajını çıkartır

Yağ ve yağlı ürünler göz makyajı temizliğinde çokça kullanılır, vazelin de bir tür yağ olduğundan ve yüksek nemlendirici özelliği yardımıyla göz makyajı temizliğinde tercih edilen bir üründür. Gözünüze kaçırmamaya dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte göz kenarında bulunan kaz ayaklarını da geçirdiği söylenmektedir. ünlü oyuncu jennifer aniston dahil çoğu şahıs vazelini kırışıklıklarına uygulamaktadır.

şaçların kırık uçlarını düzeltir

Güneş deniz yahut havuz saçlarınızı kurutur ve direncini alır. Bu durumda da saçlarınız uçları kırılır ve sağlıksız bir görüntü yaratmaktadır. birazcık vazelin alıp saç uçlarınıza uygularsanız hem besleyici olur hem de parlak ve sağlıklı bir görüntü oluşturmuş saçlarınıza canlılık getirir.

saç boyarken yahut oje sürerken bulaşmayı önler

eğer saçlarınızı boyamaya karar verdiyseniz boyamadan önce saçınızın saç çizginizin olduğu bölgeye vazelin sürmek cildinizin boya lekesi olmasını önler. Oje sürerken de tırnaklarınız kenarlarına vazelin sürerseniz etinize oje bulaşmaz. Vazelin oje sürmeniz yada saç boyamanız sona erdiğinde kolayca temizlenebilir, bu da oldukca ergonomik bir uygulama şeklidir.

parfümün daha kalıcı olmasını sağlar

Parfüm sıkmadan önce cildinizde sıkacağınız bölgelere biraz vazelin sürüp sonrasında parfüm sıkmak, kokunuzun çok daha kalıcı ve yoğun kokmasını sağlar.Go

sıkışmış objeler için kayganlaştırıcıdır

vazelin nedir
vazelin nedir

Parmağınıza sıkışan bir yüzük var ise yüzük ve parmak arasına vazelin sürerek yavaş hareketlerle kolayca çıkartabilirsiniz. Açılmayan bir kavanoz ya da şişenin ağzına da vazelin sürerek kolayca açabilirsiniz.

Sıkışan fermuarlarda da kullanılabilir. Sıkışmış bir kapı varsa kapının menteşelerine birazcık vazelin sürmek de kapının eski haline dönmesine yardımcı olur.

bitleri kovmaya destek sağlar

Eğer saçınızda bit varsa saç diplerine biraz vazelin sürüp taramak bir süre bekletip sonrasında da yıkamak bitlerden kurtulmanıza destek sağlar. Eğer tek seferde başarılı olmazsa bir kaç defa daha deneyip farkı görebilirsiniz.

ayakkabı ya da deri ürünleri parlatır

Pabuçların çizik olan bölgelerine vazelin sürüldüğünde mucizevi bir halde kaybolduğunu görmüş olacaksınız. Deri ceket yahut başka deri ürünlerde de vazelin kullanmak, hem yeni şeklinde parlatır bununla beraber derinin daha yumuşak ve pak olmasını sağlar.

Vazelin nerelerde kullanılır

Vazelin yukarıda sayıldığı gibi bir çok alanda kullanılır ve fazlaca ergonomik bir üründür. Fiyat performans olarak piyasadaki diğer rakiplerinden ayrılmaktadır. Nemlendirici tesirleri vardır, evin içerisindeki problemlerde de kullanılabilir.

Içinde herhangi bir vitamin ya da iyileştirici bir gücü yoktur. Size kısa vadede rehavet ve kolaylık sağlar ancak ciddi bir probleminiz var ise doktorunuza danışıp probleminize uygun bir nemlendirici edinmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Aöf Web Tasarımı ve Kodlama DGS Mühendisliğe Geçiş
Sonraki Türkiyede Besi Hayvancılığı ve Ahır Hayvancılığı

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir