Anasayfa / Teknoloji / Bilgisayarlar / Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı nasıl kapatılır?
Windows-10-Kapatma-Kısayol
Windows-10-Kapatma-Kısayol

Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı nasıl kapatılır?

windows 10 zaman ayarlı kapatma nasıl olur? Tüm bilgisayar kullanıcıları mutlaka başlıktaki gibi bilgisayarını zaman ayarlayarak kapatmak istemiştir bazen download ederken çıkmak zorunda kalıyoruz ve bir tahmin yapıp o süre sonra download bittiğinde bilgisayarı otomatik kapatmak istemiştir.

veya FTP ye dosya gönderiyorsunuz ve bir işiniz çıkıyor dışarı çıkmak istiyorsunuz bilgisayarınızı ayarlayıp otomatik ftp bittikten sonra kapanmasını isteyebiliyorsunuz bunu yapmak o kadar kolay ki bu işlemi yapmak için aşağıdaki 3 adımı takip etmenizi öneriyorum.

1. Windows + R tuşlarına basarak açılan pencereye cmd yazıp Enter diyoruz.

2. Daha sonra cmd kısmına “ shutdown -s -f -t x ”  yazıyoruz.windows 10 bilgisayari zaman ayarli nasil kapatilir 5b4708c38cbdc - Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı nasıl kapatılır?

3. ” shutdown -s -f -t x ” kısmındaki X yerine ise bilgisayarımızın ne kadar zaman sonra kapanmasını istediğimizi yazıp Enter diyoruz.

1 Saat = 3600 Saniye 6 Saat = 21600 Saniye  1 Gün = 86400 Saniye yani 6 saat sonra kapanmasını istediğimiz bilgisayarımız için yazacağımız komut shutdown -s -f -t 21600 şeklinde olacaktır.

Peki neden zaman ayarlı kapatma önemli? Çünkü gece indirme için açık bıraktığınız bilgisayarınızın, eğer dizüstü ise hem piline hemde donanımına, eğer masaüstü ise sadece donanımına çeşitli zararlar gelebilir. Bu yüzden gece indirme yapacaksanız, indirme süresinin bitişine bilgisayarınızı kapatmak için zaman ayarlama yapmanızı öneririz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki En İyi Android Oyunları Temmuz 2018
Sonraki Slime nasıl yapılır? Slaym nasıl yapılır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir