Anasayfa / Bilim / Tarih / Yazının icadı kısaca özeti
yazinin icadı
yazinin icadı

Yazının icadı kısaca özeti

Kuşkusuz tüm insanoğlu birbiriyle anlaşmada ve bir çok gelişmeleri olayları , tüm yaptıklarını not alma ihtiyacı hisseder herhangi bir yazıyı okuyarak öğrenir teknoloji,bilim,sanat gibi bir çok alanda uzmanlaşması için yazılan bilgileri okuyarak o alanda bilgi sahibi olur.

işte aslında yazının ne kadar önemli olduğunu buradan çok iyi anlıyoruz. Bir düşünsenize yazının icadı olmadığını bilgiler nesilden nesile nasıl aktarılırdı acaba? bu yüzden yazının icadı geliş geçmiş en büyük icadlardan biri olmayı hakediyor. lafı fazla uzatmadan yazının icadı kısaca özetine geçelim.

Yazının icadı

yazinin icadı
yazinin icadı

Aslında önemsiz gibi görünen ama insan hayatının, insanlık medeniyetinin gelişmesinde en önemli paya sahip olan şey kuşkusuz yazının icadı oldu. Birçok tarihçiye göre yazının icadı insanlık tarihinin dönüm noktasıdır. Yazının icadıyla birlikte insanlar birbirleriyle daha rahat iletişim kurdu. Böylece bilim ve teknik gelişti. İnsanlar yeni şeyler icat ederek günlük yaşamlarını kolaylaştırmaya başladı. Yazıyı ilk oluşturan uygarlığın Sümerler olduğu söylenebilir. Mezopotamya’da yapılan kazı çalışmalarında tarihin en eski yazı tabletlerinin bu uygarlık tarafından yapıldığı belirlenmiştir. İlk yazı MÖ 3500’lü yıllarda yazılmıştır. Sümerler’in çivi yazısı Mısırlılar tarafından geliştirilerek çivi yazısı oluşturulmuştur.

Yazı ilk icat edildiği yıllarda günümüzdeki gibi kağıtlar yoktu. Bunun yerine papirüs denen özel bir ağacın yapraklarına, derilere, taşlara yazılar yazıldı. İlk yazılar çiviler yardımıyla bu yüzeylere kazınıyordu. Ardından Hintliler’in mürekkebi icat etmelerinin ardından yazı yazmak kolaylaştı. Son olarak Anadolu’da Bergama’da parşömen kağıdın kullanılmasıyla günümüze en yakın kağıt icat edilmiş oldu. Bu sayede yazılar daha kalıcı oldu. Kuşaktan kuşağa geçerek insanların geçmiş kuşakların tecrübelerinden faydalanması sağlandı.

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]
Önceki Tekerleğin icadı kısaca özeti
Sonraki adet gecikmesi nedenleri ve adet gecikmesinin çözümleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir